Hoppa till sidans innehåll

Stockholm Cup


Stockholm Cup spelades första gången 1987 och har med ett uppehåll åren 1999-2001 varit ett ordinarie inslag för alla StDF´s serielag.

Vissa års högsta serie (div 1) motsvaras av den nuvarande SL. Serie anges där det är möjligt och i vissa fall vilket lag i klubben det är (A-lag, B-lag etc).

Numera spelas det ettsetsmatcher och bara singlar, men tidigare spelades det även dubblar samt att det var annorlunda handikappregler.

2019:  3-4 Sthlm Bullseye (2A), Nynäshamn (1B)

2018: 1 SSDC (2B), 2 Belkin Power (SL), 3-4 WM-Darta (2A), Backen (2A)

2017: 1 Oilers (1B), 2. Mjölner (2B), 3-4 Gröna Lyktan (1A), SpikKastarna (SE)

2016: 1 Dragons (4A). 2. Steel Tons (SLD). 3-4. Bramglaj (1A), Bramglaj (SL)          

2015: 1 WM-darta (3B). 2. Västertorp (3C). 3-4. Myran (4C), TTVH (SL)

2014: 1 Bramglaj (1A). 2. Eddys 4C. 3-4. Datanjang 2B, Engelbrekt 3C

2013: 1. Outsiders (3D). 2 Tungsten(3A) 3-4: Steel Tons (4C), Oilers (SL)

2012: 1. Dartklubben (2A) 2. Outsiders (4D) 3-4. SteelTons (SLD), Dartanjang (4D)

2011: 1. Belkin Power (1B) 2. Original Darters (4B) 3-4. Brandbergen (3D), No Name (SLD)

2010: 1.  Belkin Power (2A) 2. Telge (3C) 3-4. DK Pilo (1B),SpikKastarna (4B)

2009: 1.  Mjölner (2B) 2. T.T.V.H. (SL) 3-4. Bramglaj (1A), Steel Tons (4C)

2008: 1.  Avalon (4B) 2. Huvudsta (SL) 3-4. SteelTons (SL), Snövit (3E)

2007: 1.  SteelTons (SL) 2. Mjölner (4D) 3-4. Nacka (2B), Huvudsta (SL)

2006: 1.  Huvudsta (SL) 2. SSDC (SL) 3-4. TTVH (SL), TYO/Shake(SL)                           

2005: 1.  OBDT (3D) 2. TTVH (SL)  3-4. Absolut (3B), SteelTons (SL)

2004: 1.  WM-Darta (SL) 2. Väsby (3A) 3-4. Bajen Fans (4D), Avalon (SL)

2003: 1.  Trångsund (3G) 2. Engelen (SL) 3-4. Dart Vader (3G), Spikkastarna (SL)

2002: 1.  WM-Darta (SL) 2. Mikes Garage (4A) 3-4. Victory Lakers (2C), TYO(3G)

1998: 1.  Berga Bullfighters (div 4) 2. Engelen (SL) 3-4. Victory Lakers, Panta Rhei (div 3)

1997: 1.  Picasso 2. Tennstopets Järngäng 3-4. Rimbo (C-laget), Team Huvudsta

1996: 1.  Wermdö (div 2) 2. Rimbo (div 2) 3-4. Telge (div 1), Lärkan (div3)                            

1995: 1.  Ösmo (div 4) 2. Gribby 3-4. Steel Arms (SL), Engelen (SL)

1994: 1.  Bygg-Dart (div 2) 2. Engelen (SL) 3-4. Harrys (SL), Oasen (div 3)

1993: 1.  Husby (A-laget) 2. Engelen (SL) 3-4. Kolingen (dam), Snövit

1992: 1.  Ösmo (B-lag) 2. Snövit (A-lag) 3-4. Nynäs Krog, Norrtälje (C-lag)

1991: 1.  Norrtälje 2. Steel Arms (SL) 3-4. Snövit, Bleckan

1990: 1.  SDT Dart (lägsta serien) 2. Västerhaninge DC 3-4. Rondo (B-lag), SSDC (SL)

1989: 1.  Engelen (SL) 2. Baboo (div 3) 3-4. Steel Arms, Lokatten (A-lag)

1988: 1.  SSDC (SL) 2. Baboo 3-4

1987: 1.  SSDC (SL) 2. Tennstopet (E-lag, div 2) 3-4. OBDT (SL), Engelen (SL)

 

.

Uppdaterad: 12 MAR 2016 11:30 Skribent: Tävlingskommittén
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Stockholms Dartförbund
Krossgatan 25
162 50 Vällingby

Kontakt:
Tel: 0708790872
E-post: This is a mailto link

Se all info