Hoppa till sidans innehåll

Historik - GP


GP-Final 2015:

Herrsingel: 1. Oskar Lukasiak, 2. Edwin Torbjörnsson, 3-4. Markus Korhonen, Marcus Elffors
Damsingel: 1. Maud Jansson, 2. Deana Rosenblom, 3-4. Paulina Söderström, Jaqueline Alpvik
Oldtimer Herrar: 1. Veine Hagen, 2. Pär Riihonen, 3-4. Danne Eriksson, Veikko Holmqvist
Oldtimer Damer: 1. Helene Sundelin, 2. Pia Arisniemi, 3-4, Maud Jansson, Gunilla Frediksson
Juniorsingel Pojkar: 1. Viktor Tngström, 2. Matthias Flodin, 3.4. Oskar Lövgren-Lainpelto, Hampus Norrström
Juniorsingel Flickor: 1. Jaqueline Alpvik, 2. Karoline Flodin, 3-4. Sophie Lainpelto, Laila Rotmark

 

GP-Final 2014:

GP Final 

Herrsingel: 1. Peter Sajwani, 2. Markus Korhonen, 3-4. Daniel Larsson, Veine Hagen
Damsingel: 1. Maud Jansson, 2. Jaqueline Alpvik, 3-4. Katrin Lainpelto, Sarah Rosén
Oldtimer Herrar: 1. Lars Andersson, 2. Veine Hagen, 3-4. Gino Marcius, Pär Riihonen
Oldtimer Damer: 1. Gunilla Fredriksson, 2. Susianne Hägvall, 3. Helene Sundelin
Juniorsingel Pojkar: 1. Viktor Tngström, 2. Hampus Norrström, 3.4. Oskar Lövgren-Lainpelto, Matthias Flodin
Juniorsingel Flickor: 1. Jaqueline Alpvik, 2. Elin Forsman

 

GP-final 2012:

Herrsingel: 1. Magnus Caris, 2. Johan Engström, 3-4. Veine Hagen, Pär Ek
Damsingel: 1. Maud Jansson, 2. Nicolina Borg, 3-4. Sarah Rosén, Pia Airisniemi
OT-H: 1. Veikko Holmqvist, 2. Mats Johnstone, 3-4. Jörgen Algård, Gino Marcius
OT-D: 1. Anna-Karin Mannerstål, 2. Helen Borg, 3-4. Pia Airisniemi, Eva Carlson
Junior-Pojkar: 1. Victor Eirand, 2. Dennis Eirand, 3-4. Freddie Blomstrand, Jesper Voitonen
Junior Flickor: 1. Sarah Rosén, 2. Jaqueline Alpvik, 3-4. Elin Forsman, Sandra Pettersson
 

GP-final 2011:

Herrsingel: 1. Johan Engström - TYO/SH, 2. Magnus Jenelius - Spikkastarna, 3-4. Marcus Elffors - Gröna Lyktan och John Westerlund - Huvudsta
Damsingel: 1. Grethel Glasö - No Name, 2. Maud Jansson - SteelTons, 3-4. Helen Borg - Spikkastarna och Deana Rosenblom - Piston Brokes
Oldtimer Herrar: 1. Veikko Holmqvist – Spikkastarna, 2. Roger Eriksson - Sirius, 3-4. Jörgen Altgård - Huvudsta och Lars Andersson - Bro
Oldtimer Damer: 1. Tina Laine – Kalhäll, 2. Helen Borg - Spikkastarna, 3-4. Eva Carlson - SteelTons och Viveka Träff - SteelTons
Juniorsingel Flickor: 1. Sarah Rosén, 2. Jaqueline Alpvik, 3-4. My Larsson, Sandra Pettersson
 

GP-final 2009:

Herrsingel: 1. Oskar Lukasiak, 2. Magnus Caris, 3-4. Peter Eriksson, Veikko Holmqvist
Damsingel: 1. Pernilla Brodin, 2. Grethel Glasö, 3-4. Paulina Söderström, Nettan Richardson
OT-Herrar: 1. Veikko Holmqvist, 2. Jouni Mäntylä, 3-4. Stefan Jonsson, Rolf Rosenvik
OT-Damer: 1. Anette Tillbom, 2. Eva Carlson, 3. Esse Wegefors
Junior Pojkar: 1. Oskar Lukasiak, 2. Edwin Torbjörnsson, 3-4. Andreas Bemerud, Simon Caris
Junior Flickor: 1. My Larsson, 2. Johanna Pettersson, 3-4 Ellenor Larsson, Alexandra Hill-Bergare
GP-final 2010: Herrsingel: 1. Pär Riihonen, 2. Daniel Larsson, 3-4. Magnus Caris, Markus Korhonen
Damsingel: 1. Paulina Söderström, 2. Karin Fridlund, 3-4. Maud Jansson, Helen Borg
OT-Herrar: 1. Jörgen Algård, 2. Jukka Tervonen, 3-4. Veikko Holmqvist, Rolf Rosenvik
OT-Damer: 1. Angelica Åhman, 2. Agneta Liljegren, 3-4. Eva Carlson, Helen Borg
Juniorsingel Pojkar 1. Edwin Torbjörnsson, 2. Mathias Olsson, 3-4. Joacim Sjöbeck, Simon Caris
Juniorsingel Flickor: 1. Sarah Rosén, 2. Johanna Pettersson, 3-4. Alexandra Hill Bergare, Ellenor Larsson
 

2008:

Herrsingel: 1. Magnus Caris. 2. Daniel Larsson. 3-4. Seved Rosén, Veikko Holmqvist.
Damsingel: 1.  Grethel Glasö. 2. Karin Fridlund. 3-4. Linda Odén, Kristin Bomander.
OldTimers Herrar: 1. Veikko Holmqvist. 2. Andrèe Bomander. 3-4. Rolf Rosenvik, Lasse Bodin.
OldTimers Damer: 1. Maarit Fagerholm. 2. Kristin Bomander. 3-4. Annica Bernegård, Åsa Högqvist.
Juniorer Pojkar: 1. Oskar Lukasiak. 2. Edwin Torbjörnsson.
Juniorer Flickor: 1. Linda Odén. 2. Ellenor Larsson.
 

2007:

Herrsingel: 1. Seved Rosén. 2. Tommy Pilblad. 3-4. Magnus Caris, Oskar Lukasiak.
Damsingel: 1. Maud Jansson. 2. Fredrika Thour. 3-4. Karin Fridlund, Linda Odén.
OldTimers: 1.  Micke Oskarsson. 2. Weine Ekström. 
Juniorer  Pojkar: 1. Oskar Lukasiak. 2. Oscar Nilsson. 
Juniorer Flickor: 1. Linda Odén. 2. Emelie Lindell.
 

2006:

Herrsingel: 1.  Peter Sajwani. 2. Veikko Holmqvist.  3-4.  Andreas Andersson, Peter Eriksson.
Damsingel: 1. Lotta Olausson. 2. Grethel Glasö. 3-4. Maud Jansson, Lotta Eklund.
OldTimers: 1. Veikko Holmqvist. 2.  Sven-Erik Lundberg.
Juniorer  Pojkar: 1. Charlie Guldvinge. 2.  Oscar Nilsson.
Juniorer Flickor: 1. Linda Odén. 2. Linda Holm.
 

2005:

Herrsingel: 1. Markus Korhonen. 2.  Göran Klemme. 3-4. Veikko Holmqvist, Andreas Lindström.
Damsingel: 1.  Maud Jansson. 2. Grethel Glasö. 3-4. Lotta Eklund, Anna-Karin Mannerstål.
OldTimers: 1. Weine Ekström. 2.  Sven-Erik Lundberg.
Juniorer  Pojkar: 1. Oskar Lukasiak. 2. Fredrik Edström. 
Juniorer Flickor: 1. Emelie Lindell. 2. Linda Odén.
 

2004:

Herrsingel: 1. Kenneth Högwall. 2.  Markus Korhonen. 3-4. Göran Klemme, Veikko Holmqvist.
Damsingel: 1. Maud Jansson. 2. Karin Fridlund. 3-4. Lotta Eklund, Paulina Söderström.
OldTimers: 1. Veikko Holmqvist. 2.  Matti Rågegård.
Juniorer  (gemensam): 1. Oskar Lukasiak. 2. Fredrik Edström.
 

2003:

Herrsingel: 1. Tony Moran 2. Veikko Holmqvist   3-4. Magnus Caris, ?
Damsingel: 1.  2. 3-4.
OldTimers: 1.  2. 
Juniorer  (gemensam): 1.
 

2002:

Herrsingel: 1. Veikko Holmqvist. 2. Peter Wahlsten.  3-4. Magnus Caris, Markus Korhonen.
Damsingel: 1. Fredrika Thour. 2. Maud Jansson. 3-4. Sirkka Lindblad, Anna-Karin Mannerstål.
OldTimers: 1. Veikko Holmqvist. 2. 
Juniorer  (gemensam): 1.
 

2001:

Herrsingel: 1. Magnus Caris. 2. Göran Klemme. 3-4. Pär Riihonen, Stefan Nagy.
Damsingel: 1. Fredrika Thour. 2. Sirkka Lindblad. 3-4. Lotta Eklund, Christina Andersson.
Oldtimers (inget slutspel). 1. Jonna Marcusson. 2. Timo Takala.
Juniorer (gemensam, inget slutspel): 1. Kim Engström. 2. Daniel Ahlqvist.
 

2000:

Herrsingel: 1. Gunnar Glasö. 2.  3-4.
Damsingel: 1. Monika Hjort. 2.  3-4.
Oldtimers: 1. Jan-Erik Paulsen. 2.
Juniorer (gemensam, inget slutspel): 1. Kim Engström. 2.
 

1999:

Herrsingel: 1. 2.  3-4.
Damsingel: 1. 2.  3-4.
Oldtimers: 1. 2.
Juniorer (gemensam, inget slutspel): 1 . 2.
 

1998:

Herrsingel: 1. 2.  3-4.
Damsingel: 1. 2.  3-4.
Oldtimers: 1. 2.
Juniorer (gemensam, inget slutspel): 1 . 2.
 

1997:

Herrsingel: 1. 2.  3-4.
Damsingel: 1. 2.  3-4.
Oldtimers: 1. 2.
Juniorer (gemensam, inget slutspel): 1 . 2.
 

1996:

Herrsingel: 1. Pär Riihonen. 2. Daniel Hugosson. 3-4. Glenn Wallin, Peter Brolin.
Damsingel: 1. Monika Hjort. 2. Angelica Åhman. 3-4. Fredrika Thour, Hannele Varis.
Oldtimers: 1. 2.
Juniorer (gemensam): 1 . Daniel Hugosson. 2. Johan Engström.
 

1995:

Herrsingel: 1. Stefan Nagy. 2. Matti Rågegård. 3-4. Richard Johansson, Mats Hildingsson.
Damsingel: 1. Angelica Åhman. 2. Päivi Jussila. 3-4. Paulina Söderström, Ingrid Nordlander.
Oldtimers: 1. 2.
Juniorer (gemensam): 1 . Mathias Jansson. 2. Peter Wahlsten.
 

1994:

Herrsingel: 1. Per Bexelius. 2. Göran Klemme. 3-4. Ulf Hausenkamp, Mats Hildingsson.
Damsingel: 1. Sirpa Levänen. 2. Päivi Jussila. 3-4. Angelica Åhman, Paulina Söderström.
Oldtimers: 1. 2.
Juniorer (gemensam): 1 . Peter Wahlsten. 2. Dick Johansson.
 

1993:

Herrsingel: 1. 2.  3-4.
Damsingel: 1. 2.  3-4.
Oldtimers: 1. 2.
Juniorer (gemensam): 1 . 2.
 

1992:

Herrsingel: 1. Kristian Thålin. 2. Anders Rahmqvist.  3-4. Anders Fjellström, Mats Hildingsson.
Damsingel: 1. Anette Ferm. 2. Sirpa Levänen. 3-4. Lena Winblad, Cia Pettersson.
Oldtimers: 1. 2.
Juniorer (gemensam, inget slutspel): 1 . 2.
 

1991:

Herrsingel: 1. Stesse Dahlgren. 2.  Micke Persaud. 3-4. Patrik Holmberg, Peo Åkergren.
Damsingel: 1. Sirpa Levänen. 2. Fredrika Thour. 3-4. Gunilla Åhlén, Annika Lindström.
Oldtimers: 1. 2.
.
Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:12
Skribent: Tävlingskommittén
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Stockholms Dartförbund
Krossgatan 25
162 50 Vällingby

Kontakt:
Tel: 0708-790 872 eller 0723-27 77 50
E-post: This is a mailto link

Se all info